Який акумулятор вибрати? Повний огляд типів автомобільних батарей
Акумуляторна батарея (АКБ) – джерело енергії, одна з ключових частин автомобіля. Неправильне використання може значно скоротити її термін служби, навіть за ідеальних умов батарея не прослужить довше 7-8 років. Тож коли настає час замінити АКБ, власник авто може розгубитися серед різноманіття видів і цін. У цій статті розглянемо основні типи автомобільних акумуляторів і дамо поради щодо вибору.
Типи автомобільних акумуляторів
Незважаючи на зовнішні відмінності, більшість акумуляторів мають схожу внутрішню структуру: корпус із шістьма відсіками, що містять електроди у формі пластин, занурені в електроліт. Найпоширенішими є свинцево-кислотні батареї, які зазвичай використовуються завдяки високій енергоємності та здатності генерувати великий струм. Проте їх недоліком є шкідливі випари, що виділяються під час роботи, тому корпуси таких акумуляторів роблять із міцної пластмаси.
За хімічним складом електродів і типом електроліту виділяють кілька типів акумуляторів:
- Свинцево-кислотні.
- Кальцієві.
- Гібридні.
- Гелеві.
- AGM.
- EFB.
- Лужні.
Свинцево-кислотні акумулятори
Це класичні акумулятори, що вимагають регулярного обслуговування. Їх перевага – низька ціна, але вони швидко виходять з ладу через необхідність частого доливання електроліту. Термін служби – 3-4 роки.
Кальцієві акумулятори
Свинцеві пластини покриті кальцієм, що дозволяє мінімізувати випаровування електроліту і знижує потребу в обслуговуванні. Кальцієві АКБ мають триваліший термін служби (5-6 років), але бояться глибоких розрядів і перепадів напруги.
Гібридні акумулятори
Ці моделі поєднують у собі властивості свинцево-кислотних і кальцієвих акумуляторів. Вони менш чутливі до розрядів і перевищень напруги, однак вимагають мінімального обслуговування.
Гелеві акумулятори
Електроліт у таких батареях має гелеву консистенцію, що робить їх стійкими до трясіння і нахилів. Вони не бояться глибоких розрядів і мають тривалий термін служби (до 15 років), проте погано переносять сильні морози і дорогі в експлуатації.
AGM і EFB акумулятори
AGM і EFB акумулятори розроблені для автомобілів із системою «старт-стоп». AGM мають додатковий шар зі скловолокна, що захищає електроди, а EFB забезпечують швидку зарядку і краще переносять глибокі розряди.
Вибір акумулятора для легкового автомобіля
Якщо обирати на основі типів АКБ, то це дуже залежить від багатьох факторів. Лужні згадувати не будемо, оскільки вони зазвичай використовуються на спецтехніці, їх важко знайти у продажу, та й за розмірами вони просто не підходять легковим авто.
Головний критерій вибору – вартість і її співвідношення з якістю експлуатації. Найдешевшими, і водночас найслабшими варіантами, є сурм'янисті акумулятори. Якщо їх ще можна знайти у вільному продажі, то за них попросять у середньому 760–1140 грн. Чи варта гра свічок, якщо не кожен водій готовий щомісяця стежити за рівнем і щільністю електроліту, а експлуатаційні характеристики сурм'янистих АКБ далекі від запитів багатьох автомобілів? Для старої вітчизняної машини, яка не вимоглива до електропостачання, такий акумулятор може підійти і прослужити кілька років, після чого вийде з ладу. Але з точки зору економії сурма не врятує навіть низькою ціною, оскільки їхні технічні недоліки в основному переважають будь-які економічні переваги. Краще взяти малосурм'янисту версію, яка буде трохи дорожчою, але її легше знайти в продажу, вода випаровується повільніше, а термін експлуатації значно довший.
Кальцієві моделі вдвічі дорожчі за сурм'янисті – ціна починається від 1520 грн і в середньому становить 1900–2660 грн. За ці гроші власник може забути про обслуговування акумулятора і отримає покращені пускові струми і більшу ємність. Однак, доведеться стежити за тим, щоб акумулятор не розряджався повністю і уникати різких перепадів напруги, які іноді зустрічаються в вітчизняних автомобілях. Проте, такий варіант підійде абсолютній більшості сучасних марок, за винятком зовсім «ненажерливих» з точки зору електроніки авто преміум-класу.
Гібридні моделі коштують у межах 1520–1900 грн. За своїми корисними властивостями вони також займають проміжне положення: не такі потужні, як кальцієві, але значно кращі за сурм'янисті, в тому числі і по терміну обслуговування – доливати дистильовану воду потрібно раз у 5-6 місяців. Для невибагливого автомобіля і технічно обізнаного власника це буде оптимальний варіант.
EFB, AGM та гелеві акумулятори створені для дорогих машин із функцією «Старт-стоп» та іншими електронними фішками. Головна перешкода для покупки таких АКБ для звичайного водія – це ціна. Кожна наступна технологія дорожча за попередню. Якщо вартість EFB ще може дозволити собі людина із середнім доходом, то гелеві, які в середньому коштують 3800–5700 грн і більше, – це варіант тільки для заможних водіїв або тих, кому необхідні акумулятори з великою ємністю і потужністю. Для власників преміум-класу, які не оснащені великою кількістю електронних пристроїв, немає потреби в потужності сучасних гелевих та AGM акумуляторів. Їм підійде хороший кальцієвий або гібридний акумулятор, а гелевий стане лише причиною зайвих витрат. Єдине, що може привабити автолюбителя, це величезний термін служби, оскільки навіть при активному використанні гелеві моделі можуть прослужити 10 років і більше.
Висновок
Правильний вибір акумулятора забезпечить безперебійну роботу автомобіля та допоможе уникнути проблем у майбутньому. Визначайтеся виходячи з характеристик вашого авто, і пам’ятайте – не завжди найбільш потужний і дорогий акумулятор буде найкращим для вашого автомобіля.
Щоб дізнатися ще більше про те, як правильно обирати АКБ, перегляньте нашу попередню статтю на цю тему – там зібрано багато корисної інформації щодо грамотного вибору акумулятора за характеристиками. Недорогу та якісну батарею ви можете придбати безпосередньо у каталозі Укравотозапчастина.